In order to view this page you need Flash Player 9+ support!
A Nyugdíjas Vízitársulati Vezetők Klubja elnökségének 2025. évi első ülésére január 28-án került sor Budapesten. Az ülésen a közgyűlés előkészítése és a májusi, szatmári kirándulás megszervezése volt a középpontban. Lőrincz Károly általános elnökhelyettes a Klub 2024. évi tevékenységét értékelte, Fehér Ferenc elnök a gazdálkodásról és a mérlegről számolt be. A 2025. évi program elképzeléseket Bogáth Jenő szakmai elnökhelyettes ismertette, majd a május 27-30. közötti szatmári klubkirándulás részleteinek megbeszélésére került sor, Lőrincz Károly és Kínál Béla helyi szervező bevonásával. Fehér Ferenc elnök a 2025. évi költségvetés tervezetet terjesztette elő, majd döntés született a közgyűlés lebonyolításáról is. Az „Egyebek" között a „kerek korok" 2025. évi előkészületeiről, a VTOSZ-szel való együttműködésről, továbbá a Víz Világnapjához kapcsolódóan a Beszédes József megemlékezésekről (Dunaföldvár) és a Péchy László megemlékezésekről (Mátészalka térsége, Papos) volt szó.
A Magyar Hidrológiai Társaságtól kapott információ szerint 2025. február 6-án elhunyt Dr. Koltay József vízépítő mérnök. Dr. Koltay József 1985-1994. között volt a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Választmányának, majd a VTOSZ-nek főtitkár helyettese, 1991-1992. között főtitkára. Szakmai életútjáról Fejér László kolléga összeállításában, a mellékletben található anyag.
A Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének kezdeményezésére az Országos Vízügyi Főigazgatóság Tudományos Tanácsa 2025. január 17-i ülésére napirendre tűzte a harmadlagos művek helyzetének tárgyalását. Balla Iván VTOSZ elnök, aki az ülésen a napirend előadója lesz, egyeztetést kezdeményez a működő vízitársulatok vezetőivel az ezzel kapcsolatos álláspont kialakítására. A konzultációra a VTOSZ székhelyén (Sződliget, Névtelen utca 1212/1. hrsz. megközelíthető Göd, Délibáb utca felől: DmRV vízmű telep) 2025. január 10-én 10:00 órai kezdettel kerül sor.
A harmadlagos vízgazdálkodási művek (egy régebbi felmérés szerint országosan kb. 50 ezer km) fontos szerepet játszanak mind a mezőgazdasági, mind a települési vízgazdálkodásban. Egy korábbi felmérés (2019) elsősorban a mezőgazdasági vízszolgáltatásban játszott szerepük miatt vizsgálta ezeket a műveket. A területi vízgazdálkodás általános helyzetének romlása, az ezzel kapcsolatos, szükséges intézkedések meghozatala (vízvisszatartás, mikrotározás, „vizet a tájba" célkitűzés megvalósítása, vízgyűjtő közösségek szervezése) a harmadlagos vízgazdálkodási művek helyzetének feltárását, szerepük újragondolását is szükségessé teszi. Annál is inkább, mert ezek a művek döntően települési önkormányzati tulajdonban vannak, rekonstrukciójuk, üzemeltetésük az újragondolt feladatú, újjászervezendő vízitársulatoknak adhatnak feladatot.
2. oldal / 233
Vélemények a vízitársulatok szakmai tevékenységéről
A vízitársulatokról a médiákban legtöbbször csak elmarasztaló vélemények jelennek meg. A kiegyensúlyozottabb tájékoztatás érdekében honlapunkon állandó rovatunk mellékleteiként azokat a véleményeket tesszük közzé, amelyekben önkormányzatok és mezőgazdasági termelők elismerik, dicsérik a vízitársulatok területi vízgazdálkodási munkáját. Igénylik a 200 éves múltra visszatekintő társulati intézményrendszer működését. Tovább...