TIRHírekSzövetségünk hírei

Szövetség hírei

ÚMVP támogatás áfa kérdése

A z EMVA támogatási határozatokból kitűnik, hogy a 2009. évi  igényeink szerint a támogatási összeget nettó (áfa nélküli) összegben  ítélték meg. Közben változott a 30 % saját  erő forrása, azt a VM támogatás fogja biztosítani, amelyet várhatóan bruttóban kapunk meg.  Ezt a helyzetet  2011. február 2-án megírtuk  az MHH elnökének   és egy pld-t 2011. február 3-án  átadtuk az ÚMVP  Monitoring  Bizottság elnökékének is.  Sajnos választ ez idáig nem kaptunk,  az egyedi határozatok fellebbezési határideje pedig ( 10 munkanap)  hamarosan  lejár.

 

Milért hallganak a vízitársulatok tagjai?

Egyes információk szerint átszervezés előtt állnak a vízitársulatok és átszervezés előtt áll a területi vízgazdálkodás intézményrendszere.

 

A belvízvédekezés aktualitásaival foglalkozott az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága

Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának 2011. február 3-i ülésén a belvízhelyzetet, a belvízvédekezést tekintették át a képviselők és tájékoztatást kaptak a Vidékfejlesztési Minisztériumon belül a vízügyi helyettes államtitkársághoz tartozó szervezetek, a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok valamint a vízitársulatok összehangolt működéséről is.

Bővebben...

 

A mezőgadasági termelők is segítik a vízitársulati közfeladatokat

A folyamatos belvízvédekezés komoly likviditási gondokat okoz a  vízitársulatoknál.

Bővebben...

 

Vízgazdálkodási társulati védekezés 2011. január első két dekádjában

 Bár a belvízhelyzet az elmúlt napokban nem súlyosbodott, a hatalmas mennyiségben elöntésben lévő vízmennyiségtől való mentesítés óriási feladatokat ad a vízitársulatoknak is. Mivel a vízitársulatok részben a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok által üzemeltett állami főművekbe emelik a belvizet, szoros együttműködés szükséges a vízitársulatok és a vízügyi igazgatóságok között. Ez az együttműködés nem új keletű, hiszen a vízgazdálkodási társulatok 1957. évtől történő újjáalakulásuktól a vízügyi igazgatóságok szakmai irányításával dolgoztak (az állami vízügyi szolgálat 1953-ban jött létre), és a védekezésben ez az együttműködés akkor is megvolt, amikor (1998-2010. között) a vízitársulatok nem a KvVM, hanem az FVM felügyelete alá tartoztak.

Jelenleg a vízgazdálkodási társulatok kezelésében lévő vízilétesítmények hossza 36 ezer kilométer, műszaki állapotuk átlagos. A legnagyobb probléma a volt üzemi művekkel, a gazdákat közvetlenül kiszolgáló kisárkokkal és az önkormányzatok elvezető rendszereivel van, melyek általában rossz állapotban vannak, funkciójukat gyakorlatilag nem látják el. A Vidékfejlesztési Minisztérium adatai szerint mintegy 50 ezer kilométer olyan csatorna van, amelyeknek a táblák, az elemi vízgyűjtők mentesítésében szerepet kellene játszaniuk, de ezek 20 éve gyakorlatilag gazdátlanok. Az árkok, csatornák egy részét beszántották, áttöltötték, másik részük pedig a fenntartás hiányában került olyan rossz állapotban, hogy a vízelvezetésben nem tudják betölteni a szerepüket. A Vidékfejlesztési Minisztérium országos felmérést készített a tulajdon- és kezelői viszonyoktól függetlenül a belvízcsatornákon szükséges azon preventív beavatkozásokról, melyek a tavaszi belvízkárok csökkentéséhez feltétlen el kell végezni, ezek a kotrási, iszaptalanítási munkálatok és vízfolyási akadály-elhárítások szervezett keretek között rövidesen megkezdődnek.

A belvizek összegyűjtésében, a helyi vízkár elhárításában a vízitársulati művek fontos szerepet játszanak. Január első két dekádjában 33 vízitársulat végzett védelmi munkát, döntően az elöntésben lévő víz összegyűjtését és befogadóba juttatását. Ebben az időszakban közel 200 vízitársulati szivattyútelep működött, amelyek segítségével mintegy 6 millió köbméter káros vizet emeltek át a befogadókba. Ez azt jelenti, hogy 2011. január eleje óta a vízitársulatok 120 millió köbméter vizet szivattyúztak ki a mezőgazdasági területekről.

Január harmadik dekádjának közepén még nem lehet látni a védelmi munkák végét. Sokéves tapasztalat, hogy a belvízvédekezés szempontjából a legkritikusabb időszak február vége – március eleje. A már most elöntésben lévő belvíztömeg elvezetése, átemelése is olyan feladat, amelyben a vízitársulatok erőn felül vesznek részt.

Sajnos sokat ronthat a helyzeten már egy kis mennyiségű csapadék is, de a következő időszakra jellemző átlagos csapadék kritikus belvízhelyzetet hozhat létre! A belvíz elleni védekezésre tehát további komoly erőket kell koncentrálnunk.

Fehér Ferenc

VTOSZ

 

A vízitársulatok is pályázhassanak a KKV-s támogatásokra

 

VTOSZ titkárság

 

Az Új  Széchenyi Terv közeljövőben meghírdetésre kerülő KKV-ket támogató pályázatok közzétett  tervezeteiből az derült ki, hogy  a  döntéshozók továbbra sem kívánják a vízitársulatok részére a pályázás lehetőségét biztosítani, ezért az alábbi levelet küldtük az NFÜ részére -   remélve, hogy figyelemfelhívásunk meghallgatásra talál.

Az elküldött levél és arra érkezett válasz az alábbiakban olvasható:

 

Kelet-Baranyai Vizitársulatnál újraindult a belvíz-védekezés

A Duna magas vízállása miatt a Kölkedi belvíz-öblözetben a gravitációs kivezetés lehetősége megszűnt, így intenzív szivattyúzással úrja indult a belvíz-védekezés, hogy - a mezőgazdasági területek mellett - Kölked, Mohács települések belterületi részeiről folyamatosan lehessen  levezetni a vizeket.

Forrás: Kelet-Baranyai VgT

 

Társulati hírek szerkesztése

 

55. oldal / 71

Névnap

Ma 2024. május 12., vasárnap van.
Pongrác napja van, holnap Szervác és Imola napja lesz.